Haber

Şırnak halkının helezon otu mesaisi başladı: Yazın toplanıp kışın hayvanlara yem olarak veriliyor.

Şırnak halkının helezon otu mesaisi başladı: Yazın toplanıp kışın hayvanlara yem olarak veriliyor.

ŞIRNAK Havaların ısınmaya, karların erimeye ve doğanın canlanmaya başladığı Şırnak’ta vatandaşlar, turşu yapımında ve yemek pişirmede kullanılan helis otunu toplamak için dağlarda kilometrelerce yürüyor. Heliz otu hem peynir yapımında kullanılır hem de hayvanlara yem olarak verilir.

Kış mevsiminin çetin geçtiği Şırnak’ın köylerinde havaların ısınması ve karların erimesiyle birlikte doğa yeşermeye, bitkiler olgunlaşmaya başladı. Köylüler her yıl olduğu gibi bu yıl da heliza otu toplamak için rengarenk çiçeklerle kaplı dağların yolunu tuttu. Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinin yüksek dağlarında baharın gelmesiyle birlikte sıcak havaların da etkisiyle heliz otu yeşerdi. İlkbaharda yöre halkı tarafından toplanan sarmal otu hem peynir yapımında kullanılır hem de kış aylarında hayvanlara yem olarak verilir.

Dağlarda yetişen heliz otu bölge halkının da geçim kaynağı. Kürtçe konuşan vatandaşlardan Selahattin Yıldırım, baharın gelmesiyle birlikte Uzungeçit Dağı’nda çok güzel bir helizin çiçek açtığını söyledi. Yıldırım, koyun ve keçilere yem toplamanın çok keyifli bir dönem olduğunu belirterek, hayvanlar için çok lezzetli bir bitki olduğunu ve peynir yapımında da kullanıldığını sözlerine ekledi.

posof-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu